Ana Sayfa / DÜNYA / Ukrayna’dan İran’a Füze Tepkisi

Ukrayna’dan İran’a Füze Tepkisi

08 Ocak 2020 günü Ukrayna havayollarına ait yolcu uçağının İran tarafından yanlışlıkla vurulduğunun açıklanması sonrası Ukrayna’dan İran’a tepki geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy sosyal medya hesabından açıklamada bulunan, “İran’dan, suçluların cezalandırılmasına yönelik açık soruşturma yürütülmesini, cenazelerin ülkelerine gönderilmesini, tazminat ödenmesini ve diplomatik kanallardan resmi özür dilenmesini bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.


Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ayrıca olayın soruşturulması için İran’a gönderilen Ukrayna ekibinin engellenmemesini istedi.

İRAN YANLIŞLIKLA VURULDUĞUNU KABUL ETTİ

İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Ukrayna uçağı havalimanından ayrılırken hassas bir askeri merkeze yakındı. Düşman bir hedefin yüksekliğindeydi. Bu koşulların ardından maalesef insani bir hatayla hedef alınmış ve İran vatandaşları ve yabancı uyruklu bir dizi kişinin ölümüne sebep olunmuştur.” ifadelerine yer verildi. Başsağlığı mesajının paylaşıldığı açıklamada hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür dilendi.

Ayrıca Kontrol Et

REKTÖR FETÖCÜYÜ EVLİYA YAPTI

FETÖcüler yaşayan evliya ilan edilmeye başladı. FETÖ üyesi olmaktan ceza alan örgüt üyesini evliya ilan eden hemde bir Profesör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir