UKRAYNA’YA GETİRİLEN KIRIM TATARLARI SURİYE’DE NE YAPIYORDU

Ukrayna’nın Suriye’deki kamplardan Ukrayna’ya geri getirdiği 9 Kırım Tatarı neden Suriye’deydi?

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından Suriye’de bulunan Ukrayna vatandaşı 9 kişi Suriye’den alınarak Ukrayna’ya getirildi. Getirilen 2 Kırım Tatarı bayan ve yanlarındaki 7 çocuğun Suriye’de neden bulunduklarına yönelik açıklama yapılmadı.

Dışişleri bakanlığının paylaştığı fotoğraflara göre 7 çocuğun suriye’de doğmuş olabileceği tahmin ediliyor. 15 Mart 2011 de başlayan Suriye iç savaşında yaklaşık olarak 10 yıl geride kalmak üzereyken Ukrayna dışişleri bakanlığının açıklamasına göre söz konusu Kırım Tatarları son 3 yıldır Suriye’deki mülteci kamplarında yaşamaktaydı.

Suriye’ye ne zaman gittikleri ve ne yaptıklarına yönelik her hangi bir açıklama yapılmazken söz konusu kişileri selefi gruplarla birlikte olup olmadığı sorusu akıllarda kaldı.

Ukrayna’nın 2 Kırım Tatar bayan ve 7 çocuğu 2 senedir getirmek için çabaladığı ve bölgede hala çok sayıda Ukraynalı olduğu açıklandı.

Ukrayna milletvekili Mustafa Cemilev 2013 yılında yaptığı açıklamada Suriye’ye giden ve savaşan Kırım Tatarları olduğunu belirterek bu kişilerin farklı dini gruplarla bağlantılı olduğunu dile getirmişti.

Söz konusu kişilerin 2015 yılında ise Suriye’de muhalifler ile Esed rejimi arasında süren savaşta yer alan El Kaide bağlantılı Nusret Cephesi Suriye’de bünyesine katılan Kırım Cemaati’ne bağlı olup olmadıkları merak ediliyor.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Ukrayna’yı vatandaşlarını getirdiği için tebrik ederken çok sayıda vatandaş ise bu kişileri terörist olarak nitelendirdi.

Gözler Ukrayna makamlarının yapacağı resmi açıklamaya çevrildi.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir