Ana Sayfa / DÜNYA / Çin / ÜLKELER BİR BİR ÇİN ‘LE SINIRLARINI KAPATIYOR

ÜLKELER BİR BİR ÇİN ‘LE SINIRLARINI KAPATIYOR

Korona (Corona) virüsü sebebiyle ülkeler bir bir Çin ‘le sınır larını kapatmaya başladı

Ülkeler bir bir Korona (Corona) virüsü sebebiyle Çin’le bağlantılarını kesiyor. Daha önce 5 ülke Çin ile sınırlarını kapatırken bu ülkeler arasında İran’da katıldı.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, yeni tip korona virüs salgını (2019-nCoV) nedeniyle Çin’le karşılıklı tüm uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

Rusya, korona virüs salgını nedeniyle Çin’le sınırını kapatma ve Çin vatandaşlarına vize sınırlaması getirme kararı aldı. Çin sınırı kapatmasından kısa bir süre sonra Rusya’da korona virüsü taşıyan 2 kişi tespit edildi.

Malezya, Korona virüsü nedeniyle virüsün ortaya çıktığı Çin’in Hubey eyaleti ve çevre bölgelerden gelenlere geçici geçiş yasağı getirdiğini duyurdu. Malezya’da şu ana kadar en az 4 kişi de korona virüsü tespit edildi.

Moğolistan Ulusal Haber Ajansı “Monstame”nin haberine göre, Moğolistan Bakanlar Kurulu, dün yeni tip Corona virüsü gündemiyle acil toplandı. Toplantıda virüsün yayılmasını önlemek ve Çin ile sınır kapısında güvenlik önlemlerinin artırılması amacıyla sınır kapısının yaya ve araç trafiğine kapatılması kararı alındı.

Kuzey Kore sınırlarını Çin vatandaşlarına kapattı.

Tayvan  Vuhan kentinden Çinli vatandaşlara sınırlarını kapattığını duyurdu.

Kazakistan, Çin sınırındaki Horgos Serbest Ekonomik Bölgesi’nin kendi sınırındaki kısmının faaliyetini durdurma kararı aldı, Çin ile hava yolu ulaşımını 3 Şubat, kara yolu ulaşımını ise 9 Şubat’ta itibaren keseceğini açıkladı.

Pakistan’da korona salgını tehlikesi nedeniyle Pakistan ve Çin arasındaki tek sınır kapısının açılışını nisan ayına erteledi.

Çin’in özerk bölgesi Hong Kong da sınır kapılarını kapatma kararı aldı. Hong Kong lideri Carrie Lam, Çin’le sınır kapılarının bir kısmının ‘geçici olarak’ kapatılacağını açıkladı.

Virüs, Çin dışında yayılmaya da devam ediyor. Virüs, Fransa, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Avustralya, Malezya, İtalya, Nepal ve Kanada’da tespit edildi. Şu ana kadar dünyada en az 300 kişinin virüs sebebiyle öldüğü tahmin ediliyor. Virüs kapanların sayısı ise on binlerle ifade ediliyor.

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir