Ana Sayfa / DÜNYA / Umman’ı 50 yıldır yöneten Kabus vefat etti

Umman’ı 50 yıldır yöneten Kabus vefat etti

Babası  Umman Sultanı Said bin Timur’u 1970’de devirerek 29 yaşında Umman Sultanı olan Kabus bin Said, 79 yaşında hayatını kaybetti.

50 yıldır ülkeyi yöneten Kabus bin Said’in resmi ölüm nedeni açıklanmazken yerine kuzeni Kültür Bakanı Heysem bin Tarık el Said geçtiği açıklandı.

Kanser hastası olduğu iddia edilen Sultan Kabus Belçika’da sağlık kontrolünden geçmiş ve tedavi gördükten sonra 13 Aralık’ta ülkesi Umman’a dönmüştü.

Sultan Heysem, Körfez ülkesinin dış politikada ‘barışçıl bir tutum’ izleyeceği sözü verdi. BBC Türkçe’nin haberine göre; 65 yaşındaki Sultan Heysem televizyondan yayımlanan konuşmasında ülkenin petrol sanayisinin geliştirilmesi sözü verirken tüm ülkelerle ‘dostane ilişkiler’in sürdürüleceği mesajını verdi.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN BAŞSAĞLIĞI

Türkiye Cumhuriyeti Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklmada Umman hakkında başsağlığı diledi.

Çavuşoğlu mesajında “#Umman’ı modern ve istikrarlı bir ülke konumuna getiren vizyoner lider Sultan Qaboos bin Said bin Taimur’a Allah’tan rahmet, dost ve kardeş Umman halkına başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Umman kişi başı milli gelirde Dünyada 19302 USD ile 41. sırada yer alıyor. Türkiye ise 9,346 USD ile 68 sırada.

 

Ayrıca Kontrol Et

KIRIM TÜRKLERİNİN PARASI İŞ ADAMLARINA DEĞİL KIRIM TÜRKLERİNE

 Ukrayna'da Kırım Tatar Türkleri için ayrılan para iş adamlarında değil Kırım Türklerine harcanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir