YASAK İSTEMEDİK, YASAKLADIK, İPTAL ETTİM

Dün akşam Sağlık Bakanı Koca bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı istemediklerinin açıklamasından saatler sonra İçişleri bakanlığı 15 Büyükşehir’de sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak ilanından birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı “yasağı iptal ettim” dedi.

Türkiye bugün en ilginç hükümet organları arası kopukluğun yaşandığı günlerden birini yaşadı. İçişleri Bakanlığının yasak ilanından sonra kararı iptal eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “hafta sonu sokağa çıkma yasağı”nı iptal etmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşların sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” dedi. Erdoğan, kurallara uyulmazsa tedbirlerin yeniden uygulanacağının altını çizdi.

Erdoğan, dün gece İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 15 ilde ilan edilen “hafta sonu sokağa çıkma yasağı”nı iptal etmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI”

“Geçtiğimiz haftaki sınırlamanın ardından bu yöntemi düşünmüyorduk. Bir ara 700’lere düşen vaka sayısı 1000’li rakama dayandı. Bunun üzerine sokağa çıkma kısıtlaması tedbirini gündemimize almak durumunda kaldık. Bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı dün gece ilan edildi. Bu 15 şehir başta olmak üzere, vatandaşlardan aldığımız değerlendirmelerde bizi kararı tekrar gözden geçirmeye yöneltti.Bu kararın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. Yaklaşık 2.5 aylık aranın ardından, günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşların sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için Cumhurbaşkanı olarak hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını iptal etme kararı aldık.”

Dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık bakanı Fahrettin Koca, kurul olarak hafta sonu için sokağa çıkma yasağı önermediklerini açıklamıştı. Gece saat 24:00’ten sonra İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak 15 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir